Informacje

PMnO – co to takiego?

PMnO – Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację. To długodystansowe Zawody na Orientację rozgrywane na dystansie 50 i 100km. Część z nich, jak Harpagan, Kierat czy Nocna Masakra ma za sobą długą historię. Inne są mniej popularne, a równie ciekawe. Ich spopularyzowaniu służy właśnie Puchar. W 2018 roku do Pucharu zaliczane są aż 54 imprezy. Każda ma swoją specyfikę, odbywa się w innej porze roku i w innej części kraju. Wszelkie szczegóły, dokładną listę imprez, regulamin oraz sposób liczenia punktów do Pucharu znajduje się na stronie: http://pmno.pl

Pucharowe zmagania rozpoczyna Ełcka Zmarzlina na początku stycznia, a zamyka Nocna Masakra w grudniu.

 

Imprezy zaliczane do PMnO są bardzo różne i każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu maratony łatwe orientacyjnie i szybkie jak np. wiosenny Rajd Dolnego Sanu, letnia Szaga czy Oriento Expresso. Jest górska setka – Kierat, słynąca z bardzo dobrej organizacji, pięknych widoków i nieprzewidywalnej pogody. Mamy 2 edycje rozgrywanego na Pomorzu Harpagana (wiosenną i jesienną), które przyciągają zawsze kilkuset zawodników, pomimo że organizatorzy serwują legendarne już nieaktualne mapy. Na Grassorze możemy pogłówkować odkrywając kolejne punkty kontrolne dopiero na trasie. Trudne imprezy zimowe: Nocna Masakra i Skorpion są zawsze wyzwaniem ze względu na warunki. Na Śnieżnych Konwaliach, Nocnym Marku, DyMnO i Mordowniku możemy spodziewać się ciekawej nawigacji. W tym roku w Pucharze „zadebiutują” nowe maratony: Na przijmo bez, Irokez, KoRNO, Silesia Race, Rajd Waligóry oraz Kiwon. Do pucharu, po kilkuletniej przerwie, zawita ponownie Wiosenny i Jesienny Tułacz. W sumie w sezonie 2018 odbędą się 54 imprezy!

 

Setki

To imprezy na orientację, co oznacza, że trasa wyznaczona jest w postaci Punktów Kontrolnych zaznaczonych na mapie (mapa jest turystyczna lub topograficzna). W terenie na Punktach Kontrolnych znajdują się lampiony oraz perforatory, przy pomocy których trzeba w odpowiednim miejscu „skasować” swoją indywidualną kartę startową. Na setce zwykle punktów jest kilkanaście, a warianty przebiegnięcia pomiędzy nimi każdy uczestnik wybiera sam na podstawie mapy. Są dwie podstawowe zasady rozgrywania setek: ustalona kolejność, w jakiej podbijamy punkty kontrolne (klasyk) lub kolejność dowolna (scorelauf). Aby mieć zaliczony pełny dystans 100 km, trzeba odnaleźć w terenie i podbić wszystkie punkty kontrolne oraz dotrzeć do mety o własnych siłach.

Odkąd ruszył pierwszy Harpagan, wiele się zmieniło w samym podejściu do pokonywania tak długiego dystansu, jakim jest 100 km. Na trasach oczywiście nadal spotkamy mnóstwo piechurów, dla których wyzwaniem jest samo ukończenie imprezy w limicie czasu (zwykle to 24 h, ale bywa też więcej, jak na Kieracie lub Skorpionie). Od jakiegoś czasu jednak pojawia się coraz więcej biegaczy, którzy pokonują ten dystans w kilkanaście godzin. Rekord w tej chwili należy do Macieja Więcka, który „nabiegał” 10h 29min na 40‑tej edycji Harpagana zdobywając przy tym tytuł Mistrza Polski.

 

Pięćdziesiątki

Od 2010r. rozgrywany jest także Puchar na KRÓTSZYCH TRASACH – umownie zwanych „pięćdziesiątkami”, których dystans wynosi ok. 50 km.

To okazja do sprawdzenia się dla tych, którzy nie są pewni swoich sił na trasie 100 km, albo po prostu mają ochotę pościgać się na krótszym dystansie.

Pełna lista imprez znajduje się na stronie http://pmno.pl/kalendarz-pmno-2018/

 

Klasyfikacja

Punkty do klasyfikacji PMnO nalicza się wszystkim zawodnikom w danej kategorii, którzy zostali sklasyfikowani.

Na dystansie 100km do klasyfikacji generalnej liczy się 6 najlepszych startów danego zawodnika lub 7 najlepszych startów na dystansie 50km. Dla kobiet na dystansie 100km sumowanych jest 5 najlepszych startów.

 

Mistrzostwa Polski w Pieszych Maratonach na Orientację

Mistrzostwa Polski w 2018 roku odbędą się w dwóch terminach:

dla dystansu 100km podczas maratonu: Rudawska Wyrypa 4-6 maja 2018.

dla dystansu 50km podczas maratonu: Mordownik 8 września 2018.

W przeciwieństwie do Pucharu, który trwa cały rok, MP dla danego dystansu odbywają się raz w roku.

 

Ile wynosi wpisowe na poszczególne imprezy?

Zawody są organizowane przez pasjonatów i dla pasjonatów. Wpisowe nie jest wysokie i waha się zwykle od 50 do 100 zł. Wpisowe na każdą imprezę jest określane przez jej organizatora. Może się to wydawać dużo, ale pamiętajmy, że obejmuje ono zwykle zakwaterowanie (w warunkach turystycznych), ciepły posiłek i inne świadczenia na trasie lub w bazie. Czasem są to pamiątkowe upominki, czasem koszulka. W ramach wpisowego dostajemy też mapę, kartę startową i numer. Klimat w bazie, atmosfera na trasie, a przede wszystkim wrażenia z imprezy są BEZCENNE!